Kedves Olvasók, Tisztelt Kollégák!
Látótávolságban a karácsony! Juhééé!
Ennek örömére javában zajlik a Magyar Építész Kamara ünnepekre készülődő játéka a MÉK Facebook-oldalán, ahol mindennap megjelenik egy épület Európa valamelyik országából, és ki kell találni, hogy melyik az és hol van. Segítségül mindennap egy receptet is közlünk az adott országból. A sok helyes választ beküldők és valamelyik receptet elkészítők között értékes könyveket sorsolunk majd ki. Játékra fel!
Ha év vége, akkor MÉK-küldöttgyűlés. Beszámolunk a 12. 10-én megtartott küldöttgyűlésről, amely bővelkedett napirendi pontokban, hiszen az elmúlt időszak jogszabályváltozásai miatt jó néhány kamarai szabályzatot kellett módosítani, illetve új szabályzatot alkotni. Az elfogadott szabályzatokkal kapcsolatban a MÉK honlapján célszerű tájékozódni.
A közlöny fókusztémája során a magyarországi kastélyfelújítások témáját járjuk körbe. Ennek bevezetéséül olvasható Lánszki Regő államtitkár úr cikke a kastélytörvény szerepéről, az állam kastélyokkal kapcsolatos távlati terveiről.
A közlönyből megismerhetőek a MÉK Elnökségének utóbbi időszakban meghozott határozatai, köztük a szakmai hozzájárulási alapra benyújtott 2. félévi kérelmek bírálatai.
Részletesen beszámolunk a Budapest Építészeti Nívódíja 2024 átadásáról, illetve röviden bemutatjuk a nívódíjas és a dicséretben részesült alkotásokat. Az idei nívódíjat Gereben Péter és Marián Balázs nyerte el a Budapesti Gazdasági Egyetem Könyvtár és Hallgatói Központ épületével. Gratulálunk minden elismerésben részesült kollégának!
A fókusztémánk első épülete a Geszten található Tisza-kastélyegyüttes rehabilitációja. Az épületet a DAW Építész Stúdió és a Mobilia Architects képviseletében Katona András, Zakariás András és Zakariás Tamás jegyzik. A sokfunkciós épületrehabilitáció jó példája egy műemlék épület élővé tételének, ha arra jár a kedves olvasó, ne hagyja ki!
A következő bemutatott kastély a dégi Festetics-kastély. Ahogy a cikkben is szerepel, különleges minőségű épületről van szó: „A kastély és parkja kivételes, monumentális dimenziókkal rendelkezik, páratlanul véggigondolt kompozíció részeként: helyét a tájba rendkívüli gondossággal jelölték ki egy festői lankára, éppen kellő távolságra a falutól. Korának legnagyszerűbb birtokközpontja lett a hatalmas kert és az épületegyüttes, mely korszerűségben, szépségben, eszmeiségben túlszárnyalta korának főúri rezidenciáit.” Ennek megfelelően a Garaguly Kinga és Gábor Kálmán által tervezett felújítás végeredménye is kimagasló!
Ezt követően Füzérradványba utazunk tovább, következő állomásunk a Károlyi-kastély, melynek felújítását B. Szabó Veronika és kollégái tervezték. A kastély kívülről teljesen megújult, a belső felújítások egy része még befektetőre, pénzügyi forrásra vár, ki tudja, talán a már említett kastélyprogram tudja előmozdítani a további rekonstrukciót.
Sokkal inkább sikertörténet a nádasdladányi Nádasdy-kastély, a felújítás tervezői a TSPC Kft. és a Bicske Építő Kft., Kádár Mihály és Ónodi Szabó Lajos. A magas színvonalú felújításnak köszönhetően az épület maga és a benne működő kiállítás is megér egy kirándulást! A hely szellemiségét leginkább a cikk alábbi része tükrözi: „Nádasdy Borbála a nádasdladányi kastély felújítása kapcsán adott interjújában úgy fogalmazott: azt szeretném, ha a látogatók, akik belépnek a kastélyba, egy kicsit átérezzék a családunk lelkiségét (…) nemcsak az a fontos, hogy mit kaptunk az őseinktől, hanem az is – sőt a legfőképpen az –, hogy mit adunk tovább az utódainknak.”
Végül, de nem utolsósorban következik a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, melynek generáltervezője a Konkrét Stúdió. A feladat szépségét jól kifejezi a cikk alábbi mondata: „Rendkívül izgalmas kaland volt megfejteni, felfejteni, megtisztogatnia a nagy előd, Ybl Miklós nyomait és rákapcsolódni, belehelyezkedni az építészeti gondolkodásába. Különös érzés, hogy mennyire hasonlóan gondolkodunk ma is, az építész agy sok szempontból mennyire független az időtől.” Jó szívvel ajánljuk az épületet mindenkinek!
A közlönyben szereplő épületek bővített kép- és tervanyagát az Építész Közlöny online változatában, a www.epiteszkozlony.hu oldalon tekinthetik meg.
Új technológia rovatunkban olvashatunk a PREFA akadémiáról, a Baumit Life Challenge nemzetközi építészeti versenyéről és a Mapei kerámiaburkolatairól.
Csendes téli estéken tökéletes kikapcsolódás 1 csésze forralt borral bekuckózni a lakásban, és a Közlönyt olvasgatni! Próbálják ki!
A MÉK és az Építész Közlöny stábja nevében békés, szép ünnepeket, vidám év végét és jobbnál jobb közlönyökben gazdag új évet kívánunk minden kedves olvasónknak!
Tutervai Mátyás
MÉK-alelnök, főszerkesztő