Beszámoló az ARCH-E projekt 2025. február 27–28-i bécsi üléséről

A projekt eredeti ütemterve szerinti időpontban, 2025. február 27–28-án az osztrák Építész Kamara rendezésében zajlott a kétnapos konferencia az uniós támogatási szerződésnek megfelelően.
Február 26-án este a szokásos kötetlen beszélgetés és közös vacsora volt.

Csütörtökön a bécsi Műszaki Egyetem épületében 9.00 órakor indult a program, az előadásokban az eddigi elvégzett munkarészek eredményeinek bemutatása, ismertetése és értékelése történt, fontosabb előadások:

1. Az Építészek igényeinek felmérése című tanulmány eredményeinek és statisztikai adatainak, valamint az ezekből levonható következtetések ismertetése – szerzők: dr. Eva M. Álvarez Isidro, dr. Carlos J. Gómez Alfonso, Diego Martin de Torres – Valencia Műszaki Egyetem.

2. Az Európai tervpályázati térkép című kiadvány bemutatása – szerzők: dr. Tona Grazia, dr. Torsten Shröder és dr. Juliette Bekkering – Eindhoveni Műszaki Egyetem, Épített Környezet, Építészeti Tervezés és Mérnöki Tanszék.
Ennek a kiadványnak magyar nyelvű változata a kamara kiadásában rövidesen nyomtatva is megjelenik. Az angol, a német, a magyar és a szlovén nyelvű digitális változat már elérhető a https://www.arch-e.eu/maps-on-adcs oldalon.

3. White Paper, azaz az ARCH-E projekt az unió felé benyújtandó záródokumentumának előkészítése, a tervezett szöveg főbb pontjaira tett javaslatok és megfogalmazásuk.

Pénteken elsőként Ruth Schageman, az ACE elnöke tartott előadást az uniós közbeszerzési törvény (EU-directive 2014/24/EU on Public Procurement) 2026–2027-ben történő módosítás előkészítéséről, illetve a nemzeti építész kamarák előkészítő tevékenységének fontosságáról, ami számos ponton érinti az építészeket és a tervpályázatok szabályozását a Kbt-ben, a kapcsolódó szerzői jogokat, a tervpályázatok határon átnyúló lehetőségeit. 

Ruth Schagemann bemutatta az ACE jelenleg zajló nemzetközi konzultációs folyamatának fő témaköreit az uniós irányelvek felülvizsgálatát megelőzően:
Helyezze át a hangsúlyt a legolcsóbb áralapú kiválasztásról a minőségalapú döntésekre!
Differenciálja a tárgyi eszközök, az építőipari és a szellemi szolgáltatások (építésztervezés) beszerzési szabályait.
Egyszerűsített vitarendezési mechanizmusok bevezetése a költséges jogi konfliktusok elkerülése érdekében.
Annak biztosítása, hogy a közbeszerzési eljárás összhangban legyen az EU fenntarthatósági céljaival (Új Európai Bauhaus, Baukultur, épületek energiahatékonyságáról szóló irányelvek, zöld közbeszerzés, körforgásos gazdaság).
A kis- és középvállatok és a fiatal szakemberek előtt álló adminsztrációs akadályok felszámolása a közbeszerzési eljárásokban.
A beszerzési folyamatok digitalizációjának megerősítése a hatékonyság és az átláthatóság javítása érdekében.

Ez a megközelítés biztosítaná, hogy az uniós közbeszerzési eljárások előmozdítsák az építészeti minőséget, a fenntarthatóságot és az innovációt, miközben csökkentik a hatékonyság hiányát és a jogi széttagoltságot. Hogy az ACE még több erőfeszítést tehessen, Ruth Schagemann sürgeti a projektkonzorcium tagjait, hogy tájékoztassák a nemzeti képviselőiket az ACE és az ARCH-E által megfogalmazott témákról és ajánlásokról.

A témakörben Daniel Fügenschuh, az osztrák Építész Kamara elnöke írt egy előkészítő javaslatot, lényeges pontjai:
Az építésztervezési szolgáltatások mint rendkívül összetett szolgáltatások meghatározzák az európai „építési kultúra” (Baukultur) minőségét is. Az épített környezet minősége ezért nagy társadalmi jelentőséggel bír a társadalom számára.
Az építészeti tervpályázatok alkalmazása hatékony eszköz lehet az összetett feladatok innovatív és fenntartható megoldásainak megtalálására. Számos különböző innovatív megoldást dolgoznak ki egy megfelelő kiírás alapján, és egy szakértői zsűri holisztikus döntéshozatali folyamat szerint elemzi őket.

Ezért építészeti vagy általános tervezési pályázatot vagy más minősítési eljárást kell szervezni az építészi szolgáltatások odaítélésére. A minősítési eljárások alapja egy szakértő építészekből álló bizottság általi értékelés, amelynek a résztvevőkkel azonos szakmai színvonalú képzettségű személyek többségéből kell állnia. A nyílt építész vagy általános tervezési pályázatot egyértelműen meg kell határozni a szokásos eljárásként.

Az építész tervpályázatban rejlő lehetőségek teljes körű kihasználásához kötelezővé kell tenni, hogy a pályázat nyertesének a tárgyalási eljárást követően megbízási szerződést adjanak. A pályázati szabályok nemzeti szintű végrehajtását a PP-irányelven keresztül kötelezővé kell tenni. A „Baukultur” magas színvonalát Európában csak minőségi verseny biztosíthatja, nem pedig árverseny.

Péntek délután az Architectour, a bécsi új főpályaudvar és környékének rendezése és az ingatlanfejlesztések épületeinek bemutatása történt. A közel 120 hektáros parkosított területen az Erste Bank Campus irodaháza és az Erste Alapítvány épületegyüttesét, illetve a kapcsolódó közösségi terek bemutatása történt. A Sonnwendviertel területén számos lakóépület (pl. Gleis21 épület), modern oktatási központ épülete, játszótér stb. épült…

A konferencián döntés született a projekt zárókonferenciáját az ACE (Európai Építész Tanács) éves közgyűlésével egy időpontban tarják meg jövő év áprilisban vagy májusban, a szervezés megkezdődött.

Ulrich Tamás