Vegyes rétegfelépítésű lapostető
Egy csarnoképület zárófödéme jellemzően már nem nehéz vasbeton panelekből áll, mint régen, hanem könnyű elemekből, amely nagyobb csarnokok esetén jellemzően magasbordás trapézlemezből kialakított szerkezet. Ez esetben a trapézlemez nem az épület fedését biztosítja, hanem egy tartószerkezeti elem, amelyre külön rétegként kerül elhelyezésre a párazáró réteg, a hőszigetelés, végül pedig a csapadékvíz elleni szigetelés.
A hőszigetelés nemcsak kőzetgyapotból készülhet, hanem a polisztirolhab és a kőzetgyapot kombinációja is lehet, azaz „vegyes” rétegfelépítésű. Ez a megoldás fontos szerepet tölt be a szerkezetre jutó terhek csökkentésében, ugyanis, ha megnézzük a két anyag testsűrűségét, akkor láthatjuk, hogy a különbség hétszeres. Míg egy lapostetőn alkalmazható polisztirolhab térfogatsúlya ~19 kg/m3, addig egy ugyanitt elhelyezhető kőzetgyapottermék térfogatsúlya elérheti a 140 kg/m3-t is. Vegyes rétegfelépítésű megoldással négyzetméterenként több mint 22 kg terheléstől kímélhetjük meg a tartószerkezetünket. Ez nagyságrendileg egy napelemes rendszer súlyát jelenti a teljes tetőfelületen elhelyezve.
A magasbordás trapézlemezek vékony falvastagságuk ellenére nagy inerciájuknak köszönhetően jól viselik a nagyobb igénybevételeket is, azonban köztudott, hogy egy esetleges tűzhatás esetén az acél teljesen máshogy viselkedik, mint egy vasbeton szerkezet. Ugyanis az acél már 600 Celsius-fok körüli hőmérsékleten hirtelen elveszíti szilárdságának jelentős részét, ami a tartószerkezet gyors tönkremeneteléhez vezet. Ennek okán egyáltalán nem mindegy, hogy egy szilárdságát vesztő szerkezet mekkora terhelésnek van kitéve.
Az Austrotherm Kft. 2008-ban Magyarországon elsőként vizsgáltatott vegyes rétegrendű födémszerkezetet, amely már a tűzteszteken is bizonyította létjogosultságát. Az elmúlt 12 évben számos lapostetőt terveztek és valósítottak meg ezzel a megoldással, amelyek közül az egyik legjelentősebb a közel 95 000 négyzetméteren megvalósult gyáli PEPCO-csarnok. 2018 óta már 30 perces érvényes vizsgálati eredmény is rendelkezésre áll, amellyel az Austrotherm egyedülálló ezen a területen. A TvMi gondolatmenete alapján kidolgozott részletek segítik a kivitelezést, amelyek megtalálhatók a tűzvédelmi megfelelőségi igazolás (TMI) mellékletében.
A csomópontok elérhetők az ArchiCAD-be beépülő Austrotherm rétegrendszerkesztő modulban is.
letöltés: Austrotherm ArchiCAD modul 2024 (Windows)
letöltés: Austrotherm ArchiCAD modul 2024 (MacOS)