Kedves Olvasók, Tisztelt Kollégák!
Dübörög a nyár, túl vagyunk egy foci EB-n, előttünk az olimpia, ilyen időszakban nehéz rábírni az embereket, hogy Építész Közlönyt olvassanak, mi mégis megpróbáljuk…
Elsőként beszámolunk a MÉK Elnökségének aktuális határozatairól, köztük a szakmai hozzájárulási alap első fordulójában beérkezett kérelmek elbírálásáról.
Részletes beharangozót közlünk az idei SzeptemberFeszt várható programjáról, amely 2024. 09. 26-án kerül megrendezésre, és mottója a „változás”. Tartalmas programmal készülünk testnek és léleknek egyaránt, úgyhogy mindenkit arra biztatunk, hogy ha ideje engedi, jöjjön el, ha pedig valami érthetetlen okból erre nincs lehetősége, akkor kövesse majd élő közvetítésünket!
Tudósítunk a Köztestületek Háza kapcsán az MMA-val, az ÉKM-mel és a társkamarákkal aláírt megállapodásról, melynek célja az együttműködés rögzítése a kamarák jövőbeli elhelyezését biztosító projektben.
Beszámolunk a magyar kortárs építészet honlapjának elindításáról, amely a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM-MDK), valamint a Magyar Építész Kamara (MÉK) együttműködésében valósult meg. A honlap alapja a 2021-ben kiadott Magyar Építészet 2010–2020 című kiadvány, és ez bővül a közeljövőben a 2000–2010. évi időszakot feldolgozó anyaggal.
Megnyílt a III. Építészeti Nemzeti Szalon a Műcsarnokban HelyiÉrték címmel. A kiállítást Dénes Eszter, a tárlat főkurátora mutatja be.
Jelen számunk fókusztémája: BIGFOOT… KÖRNYEZETI LÁBNYOMOK, FENNTARTHATÓ ÉPÍTÉSZET.
A téma nagyon aktuális, hiszen nagy az építészet, építészek felelőssége abban, hogy hogyan tudjuk megőrizni a világunk élhetőségét. A téma vizsgálata során – eltérően korábbi számainktól – több elméleti cikkel érkezünk, de ez érthető egy ilyen kérdés kapcsán.
Elsőként Pólus Károly, az Archikon Kft. építésze osztja meg gondolatait velünk, melyeket saját épületeikkel illusztrál.
Az érdekes írásban megjelenik az örök dilemma: „az épületállományunk üzemeltetése felelős a globális széndioxid-kibocsátás közel 30 százalékáért. Ezért fontos az a törekvés, hogy ezt amennyire lehet, csökkentsük és a szükséges energiát minél nagyobb arányban zöld forrásból biztosítsuk. Ugyanakkor ennek a törekvésünknek az új épületek építése oly mértékben ellene megy, hogy további 10 százalékáért felel a globális szén-dioxid-kibocsátásnak. Amit az egyik kezünkkel építünk, a másikkal nemhogy leromboljuk, hanem még rosszabb helyzetet hozunk létre.”
Ezt követően Beleznay Éva építész, fenntarthatósági tanácsadó, várostervező értekezik az építészek felelősségéről, nyújt nemzetközi kitekintést is a témáról. Érdemes elgondolkodnunk a felvetéseken, a saját felelősségünkön, feladatainkon.
Bukovszki Viktor a komplex rendszerek tervezésének módszereivel ismertet meg minket. „Hogyan nyúljunk hozzá az épített környezethez, ha az egy komplex rendszer, és kezelése túlmutat az emberi gondolkodás korlátjain? Úgy, hogy kiterjesztjük azt más gondolkodó entitások világára, beengedve két új szereplőt az építészeti alkotás folyamatába… Az első kiterjesztés a számítógépes döntéstámogató rendszerekben rejlik… A második kiterjesztést az emberközpontú tervezés jelenti…” Elgondolkodtató írás, megszívlelendő javaslatokkal!
Hartvig Lajos DLA építész írásának címe mindent elárul a cikkéről: „Az az épület a legzöldebb, amelyik már megépült, vagy meg sem építjük.” Érdemes magunkévá tenni a cikkben szereplő 10R koncepciót, sok problémát tudunk kezelni vele!
Végül, de nem utolsósorban dr. Reith András PhD építész szólít meg bennünket Vitruvius szavaival: „Firmitas, utilitas, venustas”. A cikk a tervező szerepéről, feladatáról, felelősségéről elmélkedik. A cikk végén levont tanulság, miszerint: „Tanuljuk meg (újra) használni a természet adta lehetőségeket! Az úgynevezett természetalapú (kék és zöld infrastruktúra összességét jelentő) megoldások alkalmazása nem csupán környezeti, de szociális és sok esetben gazdasági előnyöket is magukban rejtenek”, mindannyiunk számára kijelöli a rövidtávú feladatainkat.
Mint az a korábban ismertetett SzeptemberFeszt programjából is kiderül, a téma élőben is megjelenik majd a rendezvényünkön, azaz folytatjuk a kérdés vizsgálatát.
Új technológia rovatunkban olvashatunk az otthonfelújítási programban alkalmazható Xella-termékekről, a MAPEI különleges padlójáról, melyet a zalaegerszegi Mindszentyneumban is alkalmaztak, valamint a GEALAN tervezési és designszolgáltatásairól.
Ezt kínáljuk most a nyári melegben, arra biztatva Önöket, hogy keressenek árnyékot, olvassák a közlönyt, és munkájuk során tegyenek meg mindent a környezetünk védelméért!
Tutervai Mátyás
MÉK-alelnök, főszerkesztő